19 Mayıs 20006'da hizmete giren bir restoran Battı Balık.

Adalı Rumlardan Koçu Mukata'nın bakkal dükkanı olan restaurant'ın dış mimarisi aynen korunmuş içerisi tekrar restore edilmiş. Şimdilerde ise yeşilliklerin arasında masaları, kağıt lambaları ve müthiş yemek kokularıyla rum mahallesinin sokaklarını süslüyor…

Bozcaada'nın maviliğinden sofranıza gelen lezzetin adresi Battı Balık Restoran. Balık menümüz de sadece günlük tutulan balıklardan oluşuyor.İyi bir felsefemiz var; İyi yemek emek ister.

Bozcaada Battı Balık Restoran, taze balıkları ve deniz ürünlerini, tutkunu olacağınız bir mönüde buluşturuyor. En seçkin deniz ürünleri, kusursuz servisiyle sunuluyor. Güler yüzlü, profesyonel ekibi çok hoş bir akşam geçireceğiniz güvenini veriyor. O, balığı lezzetiyle romantik bir akşam da sevdikleriyle yemek isteyenler için bozcaada da özel bir alternatif ile sizleri bekliyor.

Çeşitli kalitedeki şarapları da bu lezzetlerin beraberinde denenebiliyor. Spesiyalinde, bugüne kadar adına ve tadına az rastlanır türden olan "Kremalı Sebzeli Ahtapot, Balık Pastırması, Bademli Levrek" bulunuyor.

Tatlılardan, müşterilerin en çok beğendikleri arasında "Yöresel Peynir Helvası, Meyveli Sakızlı Muhallebi" yer alıyor. Mezelerden Nuraniye,zeytinli ege mezesi, sakızlı enginar, taze bakla turşusu bulunuyor.Tatlıların tamamı kendi imalatlarından oluşuyor.

Sabah kahvaltıyla başlayan servis gece geç saatlere kadar devam ediyor. Bozcaada'ya tatile gelip Battı Balık'a uğrarsanız mutlaka balık çorbasını, farklı mezelerini (kabak çiçeği dolması, susamlı enginarı, ada otlarını, melki, nuraniye, vs….)sahanda sübye yumurtasını, asma yaprağında sardalyasını, battı balık ahtapotunu, biberli bonfilesini, makarnalarını ve tatlılarını (peynir helvası, sakızlı muhallebi) denemeden gitmeyin. Ege mutfağını kendi özel yemekleriyle harmanlamış restaurantın menüsü oldukça geniş. Özellikle yaz aylarında rezervasyon yaptırmanızı öneririz.


COPYRIGHT © BATTI BALIK RESTORAN 2015 . TÜM YAZILI VE GÖRSEL İÇERİK BATTI BALIK RESTORAN'A AİTTİR.

Yukarı